Skip to content

135 Spring St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$529,500
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block1295
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,410
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,700
45%
Improvement Value:$126,800
55%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,504+5.8%
2024$8,979+6.7%
2023$8,417+0.8%
2022$8,350+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$529,500

To:

Sq Ft1,410DeedBook 4598, Page 22

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook S168, Page 119

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook X161, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1900