Skip to content

19 Ackerson Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block1295
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,524
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,600
40%
Improvement Value:$166,400
60%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,421+3.0%
2024$11,091+6.5%
2023$10,415+0.8%
2022$10,335+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 4838, Page 1

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 2054, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1940