Skip to content

23 Ackerson PlPassaic, NJ 07055

Built 1952

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block1295
Lot62
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,310
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,700
48%
Improvement Value:$118,000
52%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,429+3.0%
2024$9,157+6.5%
2023$8,599+0.8%
2022$8,533+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,310DeedBook 3773, Page 113

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 1427, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1952