Skip to content

63 Howard Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1928

Last Sale Date
Apr 25, 2002

Property Information

Block1295
Lot89
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,752
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
30%
Improvement Value:$264,000
70%
Total Assessment$379,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,626+3.0%
2024$15,175+6.5%
2023$14,250+0.8%
2022$14,140+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook Z159, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1928