Skip to content

225 Spring St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$475,150
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block1323
Lot54
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,950
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
37%
Improvement Value:$178,300
63%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,664+3.0%
2024$11,327+10.2%
2023$10,280+0.8%
2022$10,201+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,150

To:

Sq Ft1,950DeedBook 4147, Page 242

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

DeedBook 2389, Page 261Recorded10/30/2013

Property Sale

Sale
$189,550
DeedBook 554, Page 193

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 286, Page 274

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook C134, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1930