Skip to content

72 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block1297
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/8U/APT
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
30%
Improvement Value:$347,500
70%
Total Assessment$497,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,512+3.0%
2024$19,920+6.5%
2023$18,706+0.8%
2022$18,562+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

DeedBook 4592, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1960