Skip to content

143 Brook Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block1320
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,906
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
42%
Improvement Value:$146,200
58%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,378+3.0%
2024$10,078+6.5%
2023$9,464+0.8%
2022$9,391+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,906DeedBook 2867, Page 119

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook B152, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1930