Skip to content

172 Marietta AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$632,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block1320
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-1
Sq Footage3,023
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
28%
Improvement Value:$289,400
72%
Total Assessment$400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,508+3.0%
2024$16,032+6.5%
2023$15,055+0.8%
2022$14,939+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$632,000

To:

Sq Ft3,023DeedBook 4348, Page 218

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 709, Page 25

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook X138, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1925