Skip to content

190 Marietta Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block1320
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-9FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage3,533
Acreage1.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
34%
Improvement Value:$265,000
66%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,492+3.0%
2024$16,016+6.5%
2023$15,040+0.8%
2022$14,924+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft3,533DeedBook 1978, Page 180

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 1342, Page 261

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 345, Page 37

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook X167, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1950