Skip to content

93 Ascension StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block3266
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,662
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
33%
Improvement Value:$244,200
67%
Total Assessment$364,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,016+3.0%
2024$14,583+6.5%
2023$13,694+0.8%
2022$13,588+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft3,662DeedBook 3347, Page 283Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft3,662DeedBook 3347, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1940