Skip to content

144 Marietta AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block1322
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,560
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
48%
Improvement Value:$137,500
52%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,823+3.0%
2024$10,511+9.3%
2023$9,620+0.8%
2022$9,544+16.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 4990, Page 65

Property Sale

Sale
$60,405

To:

Sq Ft1,560DeedBook 4263, Page 84

Property Sale

Sale
$110,000

To:

DeedBook C149, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1930