Skip to content

107 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Dec 23, 2009

Property Information

Block1322
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,792
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,700
32%
Improvement Value:$204,600
68%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,381+3.0%
2024$12,024+6.5%
2023$11,291+0.8%
2022$11,204+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925