Skip to content

103 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Sep 3, 2014

Property Information

Block1322
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-1
Sq Footage2,866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,900
26%
Improvement Value:$264,300
74%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,810+3.0%
2024$14,382+6.5%
2023$13,506+0.8%
2022$13,402+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925