Skip to content

142 Marietta AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block1322
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,788
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,100
45%
Improvement Value:$132,900
55%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,019+3.0%
2024$9,730+9.5%
2023$8,887+0.8%
2022$8,816+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 4088, Page 178

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook F148, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1930