Skip to content

246 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 24, 2024

Property Information

Block2151
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S ROOMING HOUS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,056
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,400
24%
Improvement Value:$343,600
76%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,554+3.0%
2024$18,018+6.5%
2023$16,920+0.8%
2022$16,790+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 4701, Page 255

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 2386, Page 228Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1189, Page 77

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook Y146, Page 201