Skip to content

226 Gregory AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block2151
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage3,174
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,700
27%
Improvement Value:$333,700
73%
Total Assessment$456,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,817+3.0%
2024$18,274+6.5%
2023$17,161+0.8%
2022$17,028+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,174DeedBook 4375, Page 20

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2770, Page 11Recorded2/5/2016

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 749, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1930