Skip to content

76 BroadwayPassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$737,500
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block2152
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB/3 RETAL UN
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,100
45%
Improvement Value:$183,000
55%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,610+3.0%
2024$13,217+6.5%
2023$12,412+0.8%
2022$12,316+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$737,500

To:

DeedBook 4783, Page 243