Skip to content

50 Irving PlPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Aug 28, 2002

Property Information

Block2152
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,674
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
29%
Improvement Value:$150,400
71%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,733+3.0%
2024$8,480+6.5%
2023$7,964+0.8%
2022$7,902+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft1,674DeedBook 477, Page 157

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook U138, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1910