Skip to content

46 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block2154
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,400
44%
Improvement Value:$147,900
56%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,938+3.0%
2024$10,623+6.5%
2023$9,975+0.8%
2022$9,898+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 4379, Page 155

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2960, Page 298Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook I132, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1940