Skip to content

140 Howe AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Mar 7, 2007

Property Information

Block2162
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
25%
Improvement Value:$228,400
75%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,571+3.0%
2024$12,208+6.5%
2023$11,464+0.8%
2022$11,376+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

To:

DeedBook 1412, Page 182

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook L167, Page 313