Skip to content

360 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2162
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
24%
Improvement Value:$220,700
76%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,994+3.0%
2024$11,648+6.5%
2023$10,938+0.8%
2022$10,853+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960