Skip to content

126 Howe AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Mar 1, 2004

Property Information

Block2162
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,400
10%
Improvement Value:$847,100
90%
Total Assessment$944,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,942+3.0%
2024$37,818+6.5%
2023$35,513+0.8%
2022$35,239+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

To:

DeedBook 750, Page 138

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 228, Page 78