Skip to content

387 Oak StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2170
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,516
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
26%
Improvement Value:$195,900
74%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,909+5.5%
2024$10,345+6.7%
2023$9,699+0.8%
2022$9,622+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930