Skip to content

292 Montgomery StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$144,637
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block2170
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage777
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,900
40%
Improvement Value:$103,400
60%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104+3.0%
2024$6,899+6.5%
2023$6,478+0.8%
2022$6,429+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$144,637

To:

Sq Ft777DeedBook 676, Page 28

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook A143, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1930