Skip to content

375 Oak StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$116,051
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block2170
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,837
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
27%
Improvement Value:$180,400
73%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,225+3.0%
2024$9,930+6.5%
2023$9,325+0.8%
2022$9,253+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$116,051

To:

Sq Ft1,837DeedBook 3346, Page 209

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 1725, Page 117

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 1280, Page 44

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook S154, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1900