Skip to content

10 Tulip StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2171
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,684
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
30%
Improvement Value:$142,700
70%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+3.0%
2024$8,172+6.5%
2023$7,674+0.8%
2022$7,615+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930