Skip to content

519 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1935

Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block2195
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,676
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
34%
Improvement Value:$140,500
66%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,819+3.0%
2024$8,565+6.5%
2023$8,043+0.8%
2022$7,981+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook N135, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1935