Skip to content

258 Main AvePassaic, NJ 07055

Built 1980

Last Sale Date
Feb 5, 2013

Property Information

Block1263
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage4,411
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,700
61%
Improvement Value:$91,900
39%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714+3.0%
2024$9,433+6.5%
2023$8,859+0.8%
2022$8,790+1.5%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-044631-10

Closed
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 1131, Page 14

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 583, Page 277

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 341, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1980