Skip to content

41 Martha Pl(Block 2172 Lot 42)Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Nov 3, 2006

Property Information

Block2172
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,208
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,700
22%
Improvement Value:$155,600
78%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,217+3.0%
2024$7,980+6.5%
2023$7,494+0.8%
2022$7,436+21.7%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 1347, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1920