Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
364 Monroe St.Passaic, NJ 07055
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2019
Property Information
Block2172
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 B O1F
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage3,300
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$62,500
62%
Improvement Value:$38,100
38%
Total Assessment$100,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,148 | +3.0% |
| 2024 | $4,028 | +6.5% |
| 2023 | $3,783 | +0.8% |
| 2022 | $3,753 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.