Skip to content

368 Monroe StPassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 8, 1997

Property Information

Block2172
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
32%
Improvement Value:$373,500
68%
Total Assessment$548,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,615+3.0%
2024$21,962+6.5%
2023$20,624+0.8%
2022$20,465+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 152, Page 142

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook N131, Page 262