Skip to content

813-819 Main AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block2173
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,900
54%
Improvement Value:$229,100
46%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,615+3.0%
2024$20,020+6.5%
2023$18,800+0.8%
2022$18,655+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

To:

DeedBook 4260, Page 212

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 3978, Page 219Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1387, Page 153