Skip to content

823 Main AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 8, 1990

Property Information

Block2173
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB/OFF/WHSE

Assessment

Land Value:$213,800
37%
Improvement Value:$368,200
63%
Total Assessment$582,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,996+3.0%
2024$23,303+6.5%
2023$21,883+0.8%
2022$21,714+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

DeedBook 127, Page 326