Skip to content

470 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block2175
Lot83
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,140
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,800
35%
Improvement Value:$110,500
65%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,063+3.0%
2024$6,859+6.5%
2023$6,441+0.8%
2022$6,391+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 4062, Page 287

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 969, Page 87

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 824, Page 133

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 199, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1920