Skip to content

238 Sherman StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 29, 2001

Property Information

Block2178
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,902
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,700
25%
Improvement Value:$275,300
75%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,049+3.0%
2024$14,615+6.5%
2023$13,724+0.8%
2022$13,618+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,902DeedBook 243, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1900