Skip to content

879 Main AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 7, 2004

Property Information

Block2178
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,200
57%
Improvement Value:$142,300
43%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,709+3.0%
2024$13,313+6.5%
2023$12,502+0.8%
2022$12,406+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

DeedBook 813, Page 200

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook R164, Page 210