Skip to content

252 Sherman St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2178
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,788
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
29%
Improvement Value:$158,900
71%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269+9.0%
2024$8,501+6.9%
2023$7,952+0.8%
2022$7,887+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930