Skip to content

913 Main AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 13, 2003

Property Information

Block2180
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,900
19%
Improvement Value:$822,400
81%
Total Assessment$1,015,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,861+3.0%
2024$40,653+6.5%
2023$38,175+0.8%
2022$37,881+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

DeedBook 567, Page 107