Skip to content

196 Myrtle AvePassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2180
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
27%
Improvement Value:$198,100
73%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,190+3.0%
2024$10,867+6.5%
2023$10,205+0.8%
2022$10,126+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0