Skip to content

359 Highland Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Nov 28, 2016

Property Information

Block2183
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,128
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
33%
Improvement Value:$129,200
67%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,982+3.0%
2024$7,752+6.5%
2023$7,279+0.8%
2022$7,223+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$137,500

To:

Sq Ft1,128DeedBook 2957, Page 92

Property Sale

Sale
$70,300
DeedBook 2003, Page 224

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 1386, Page 262

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 589, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1930