Skip to content

204 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Jul 7, 2006

Property Information

Block2186
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,850
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
34%
Improvement Value:$187,700
66%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,730+3.0%
2024$11,391+6.5%
2023$10,697+0.8%
2022$10,615+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000

To:

Sq Ft1,850DeedBook 1275, Page 88

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 874, Page 224

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 683, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1930