Skip to content

230 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block2186
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SO1S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,619
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
40%
Improvement Value:$145,500
60%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,035+3.0%
2024$9,746+6.5%
2023$9,152+0.8%
2022$9,081+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 1372, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1930