Skip to content

218 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block2186
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
42%
Improvement Value:$99,500
58%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,129+3.0%
2024$6,923+6.5%
2023$6,501+0.8%
2022$6,451+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 3077, Page 25Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2624, Page 138Recorded5/6/2015

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2101, Page 286

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 1295, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1930