Skip to content

385 Highland Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block2187
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage2,880
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,300
17%
Improvement Value:$307,700
83%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,214+3.0%
2024$14,775+6.5%
2023$13,874+0.8%
2022$13,767+1.5%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft2,880DeedBook 4405, Page 276

Property Sale

Sale
$440,500
DeedBook 3286, Page 295

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 2562, Page 227Recorded12/12/2014

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

DeedBook 2488, Page 33Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 788, Page 62

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 514, Page 118

Property Sale

Sale
$118,720
DeedBook B169, Page 51

Property Sale

Sale
$146,250
DeedBook C155, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1900