Skip to content

296 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 13, 2021

Property Information

Block2190
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,266
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
26%
Improvement Value:$182,500
74%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,155+3.0%
2024$9,862+6.5%
2023$9,261+0.8%
2022$9,189+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,266DeedBook 4010, Page 246

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook I165, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1900