Skip to content

90 Sherman St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 23, 2010

Property Information

Block4097
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,307
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
29%
Improvement Value:$177,300
71%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,225+3.0%
2024$9,930+6.5%
2023$9,325+0.8%
2022$9,253+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,307DeedBook 2010, Page 205

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1594, Page 104

Property Sale

Sale
$204,300
DeedBook 1363, Page 273

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 1033, Page 105

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook U160, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1900