Skip to content

47 Hammond AvePassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Date
Nov 23, 2005

Property Information

Block2196
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,565
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,800
34%
Improvement Value:$165,500
66%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,402+3.0%
2024$10,102+6.5%
2023$9,486+0.8%
2022$9,413+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 690, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1910