Skip to content

67 Hammond Ave.Passaic, NJ 07055

Built 2015

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block2196
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,704
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,900
15%
Improvement Value:$355,200
85%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,279+3.0%
2024$16,781+6.5%
2023$15,758+0.8%
2022$15,637+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft2,704DeedBook 4453, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook H156, Page 50