Skip to content

27 Vineyard Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block2202
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,897
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
27%
Improvement Value:$170,400
73%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,623+3.0%
2024$9,345+6.5%
2023$8,776+0.8%
2022$8,708+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook U152, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1910