Skip to content

143 Gregory AvePassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2205
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/40U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage20,238
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
6%
Improvement Value:$1,684,700
94%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,214+3.0%
2024$72,072+0.9%
2023$71,440+0.8%
2022$70,889+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0